Geodetski elaborati
Geodetski elaborat
Geodetski elaborat predstavlja tehničku osnovu za evidentiranje promjena na nekretninama. Ovisno o vrsti promjene na katastarskoj čestici, elaborati se izrađuju u različite svrhe, među kojima su:
- dioba ili spajanje katastarskih čestica (parcelacijski elaborat)
- provedbe urbanističkog plana uređenja ili prostornih planova posebnih obilježja
- provedba lokacijske ili građevinske dozvole, odnosno drugog akta na temelju kojega je izgrađena građevina
- provedba rješenja o utvrđivanju građevne čestice
- evidentiranja, brisanja ili promjene podataka o zgradama ili drugim građevinama
- evidentiranja stvarnog položaja pojedinačnih već evidentiranih katastarskih čestica
- evidentiranje izvedenog stanja cesta
- ...
Parcelacijski elaborat
Parcelacija zemljišta je postupak kojim se vrši promjena oblika i površine parcele u katastru i zemljišnoj knjizi. Parcelacijski elaborat izrađuje i ovjerava ovlašteni inženjer geodezije koji posjeduje suglasnost Državne Geodetske Uprave, a koristi se za diobu ili spajanja nekretnina u katastru i zemljišnim knjigama. Parcelacija može biti izvedena na građevinskom ili poljoprivrednom zemljištu, pri čemu se elaborat izrađuje u skladu s prostorno-planskim aktima.
Parcelacija građevinskog zemljišta
Parcelacija građevinskog zemljišta može se provoditi u skladu s:
- lokacijskom dozvolom
- rješenjem o utvrđivanju građevne čestice
- građevinskom dozvolom, odnosno drugim aktom na temelju kojega je izgrađena građevina
- urbanističkim planom uređenja ili prostornim planom područja posebnih obilježja koji u grafičkom dijelu propisuje oblik i veličinu građevne čestice, odnosno zone pojedine namjene u mjerilu 1:1000 ili 1:2000
- prostornim planom uređenja grada, odnosno općine i generalnim urbanističkim planom u svrhu određivanja zemljišta koje je vlasnik dužan prenijeti u vlasništvo jedinice lokalne samouprave
- granicom građevinskog područja određenom važećim ili ranije važećim prostornim planom u svrhu određivanja vlasništva zemljišta sukladno posebnim zakonima o poljoprivrednom zemljištu i šumama.
Parcelacija zemljišta izvan granica građevinskog područja radi povećanja građevne čestice unutar granice građevnog područja nije dopuštena.
Parcelacija izgrađenog građevinskog zemljišta može se, osim u skladu s aktima i planovima navedenih iznad, provoditi i u svrhu spajanja cijelih katastarskih čestica na kojima je izgrađena postojeća zgrada.
Parcelacija neizgrađenog građevinskog zemljišta
Parcelacija neizgrađenog građevinskog zemljišta, osim u skladu s aktima i planovima iz prethodne stavke može se provoditi u skladu sa:
- svakim prostornim planom ako se zemljište nalazi na području na kojemu ovim Zakonom nije propisana obveza donošenja urbanističkog plana uređenja
- rješenjem o povratu zemljišta donesenog na temelju Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine
- sudskom odlukom o utvrđivanju prava vlasništva zemljišta.
Parcelacija poljoprivrednog zemljišta
Poljoprivredno zemljište izvan građevinskog područja ne može se geodetskim elaboratima dijeliti na katastarsku česticu površine manje od 1 ha, osim u slučaju izdvajanja poljoprivrednog zemljišta radi izgradnje infrastrukturnih i drugih građevina određenih propisom kojim se uređuje prostorno uređenje i osim u slučaju nasljeđivanja. Ovaj uvjet se ne odnosi na spajanje katastarskih čestica, što znači da spajanje je dozvoljeno i ispod 1 ha.
Upis objekata u katastar i zemljišnu knjigu
Upis građevina u katastarski operat i zemljišne knjige obveza je vlasnika nekretnine, koji je dužan prijaviti svaku promjenu nadležnom katastarskom uredu u roku od 90 dana. Za provedbu upisa potreban je odgovarajući geodetski elaborat.
Građevina izgrađena do 15. veljače 1968. godine
Građevina izgrađena do 15. veljače 1968. godine smatra se izgrađenom na temelju pravomoćne građevinske dozvole, a vrijeme izgradnje takve građevine utvrđuje se uporabnom dozvolom za građevinu izgrađenu do 15. veljače 1968. godine koju po zahtjevu stranke izdaje tijelo graditeljstva.
Uz zahtjev za izdavanje uporabne dozvole trebate priložiti:
- kopiju katastarskog plana za katastarsku česticu na kojoj je građevina izgrađena
- dokaze da je građevina izgrađena do 15. veljače 1968. godine. (može se zatražiti i u katastaru)
Građevina izgrađena do 19. lipnja 1991. godine
Građevina izgrađena na temelju građevinske dozvole, odnosno odgovarajućeg akta nadležnog tijela izdanog do 19. lipnja 1991. godine upisuje se u katastarski operat uz priloženu pravomoćnu građevinsku dozvolu i potvrdu da u vezi s tom građevinom nije u tijeku postupak građevinske inspekcije.
Za takvu se građevinu ne izdaje uporabna dozvola.
Građevina izgrađena od 20. lipnja 1991. godine do 1. listopada 2007. godine
Građevine izgrađene na temelju građevinske dozvole izdane od 20. lipnja 1991. do 01. listopada 2007. – upis se vrši temeljem pravomoćne građevinske dozvole i uvjerenja za uporabu. Uvjerenje za uporabu izdaje nadležno upravno tijelo na zahtjev stranke, a njime se utvrđuje da je građevina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom u pogledu vanjskih gabarita i namjene.
Građevina izgrađena nakon 1. listopada 2007. godine
Građevine građene na temelju akta izdanog nakon 01. listopada 2007. – na temelju uporabne dozvole. Ako za građevinu nije potrebno izdati uporabnu dozvolu, tada nadležno tijelo izdaje potvrdu o tome. Kod Rješenja o uvjetima građenja takva potvrda se izdaje temeljem tog rješenja i priloženog završnog izvješća nadzornog inženjera.
Građevine koje su izgrađene do 21. lipnja 2011. godine
Nakon što je izvršen postupak legalizacije objekata, upis se vrši temeljem rješenja o izvedenom stanju.
Pošaljite upit Geodetske usluge - Sve