Geodetske usluge u postupku ishođenja građevinske dozvole (za potrebe gradnje)
Geodetske usluge koje su potrebne u procesu gradnje ovise o fazi projekta i mogu uključivati:
- pripremu dokumentacije za lokacijsku dozvolu (idejni projekt)
- pripremu dokumentacije za građevinsku dozvolu (glavni projekt)
Te usluge obuhvaćaju izradu:
- geodetske situacije stvarnog stanja, koja služi kao podloga za projektiranje. Ova situacija prikazuje položaj i visine terena te sadrži podatke potrebne projektantu.
- geodetskog elaborata za evidentiranje položaja katastarske čestice, čime se definiraju međe i površina čestice ili više njih.
- geodetske situacije građevne čestice i budućih građevina na njoj, što je sastavni dio idejnog/glavnog projekta.
Geodetska situacija stvarnog stanja prikazuje detaljan položajni i visinski snimak područja planirane gradnje. Na njoj se nalaze podaci o granicama katastarskih čestica, površinama, infrastrukturnim elementima (ceste, priključci, šahtovi) i ostalim značajnim detaljima, poput postojeće vegetacije ili objekata, koji su projektantu bitni za smještaj i planiranje novog objekta.
Preklapanjem geodetskog snimka sa službenim katastarskim planom može se utvrditi postoje li odstupanja. Ako se pokazalo da su međe usklađene s katastarskim prikazom i da površine u posjedovnim i vlasničkim listovima odgovaraju stvarnom stanju na terenu, tada nije potrebno izrađivati geodetski elaborat. To je često slučaj na područjima gdje su provedene nove katastarske izmjere ili kada je prodavatelj zemljišta već prethodno angažirao geodeta za izradu elaborata.
S druge strane, ako se utvrdi neslaganje između snimljenog stanja i katastarskog operata, izrađuje se geodetski elaborat za evidentiranje stvarnog stanja.
Kod formiranja građevne čestice koja se sastoji od više katastarskih čestica ili dijelova čestica, nakon ishođenja građevinske dozvole provodi se njihovo spajanje ili dioba. Ako građevna čestica nastaje od dijelova zemljišta različitih vlasnika, postupak se provodi u dvije faze. Prvo se definiraju dijelovi buduće čestice i rješavaju imovinsko-pravni odnosi, a nakon toga slijedi spajanje i konačno formiranje građevne čestice.
Nakon što je građevinska dozvola ishođena i građevna čestica formirana, provodi se iskolčenje objekta na terenu. Taj postupak uključuje obilježavanje osi buduće građevine u skladu s dogovorom s izvođačem radova. Također se izrađuje elaborat iskolčenja, koji je obavezan dokument na gradilištu.
Po završetku gradnje pristupa se geodetskom snimanju izgrađenog objekta. Ako je objekt izveden prema glavnom projektu, ovlašteni inženjer geodezije izdaje Izjavu, koja je potrebna za ishođenje uporabne dozvole.
Kada uporabna dozvola bude izdana, izrađuje se geodetski elaborat za evidentiranje građevine u katastru i zemljišnim knjigama.
Pošaljite upit